Pełna treść newsa
Czwartek, 27 września 2012 15:12; autor: Dev
Burmistrz: marzenia o stadionie musimy odłożyć

Od pewnego czasu na forum portalu www.civitaslukoviensis.pl można zadawać pytania do Burmistrza Łukowa. Dariusz Szustek zobowiązał się do udzielania odpowiedzi. Wśród poruszanych kwestii nie zabrakło sprawy stadionu w Łukowie. Z odpowiedzi burmistrza jasno wynika, że nowego stadionu nie mamy się co spodziewać w bliżej określonej przyszłości. Oto wybrane pytania i odpowiedzi:

Jakie plany mają włodarze miasta w związku ze stadionem? Czy problem stadionu (jego stanu technicznego, lokalizacji, itd.) jest przedmiotem troski Burmistrza i Rady Miasta?
- Temat modernizacji stadionu był dyskutowany podczas obrad Rady Sportu. Kolejne posiedzenie w tym temacie jest przewidywane w styczniu 2012 roku z udziałem posła na Sejm Cezarego Kucharskiego. Miasto czyni starania zmierzające do czynnego udziału w realizowanych przez Ministerstwo Sportu projektach p.n. „Sztuczna płyta” oraz „Budowa i modernizacja obiektów sportowych”. Istnieje również możliwość wpisania rozbudowy lub modernizacji stadionu do wieloletniego planu inwestycji sportowych województwa lubelskiego.

Czy wspomniana przez Pana Rada Sportu nadal funkcjonuje? Jeśli tak, to kiedy było ostatnie spotkanie i czy mieszkańcy Łukowa mogą w nich uczestniczyć? Dlaczego można wybudować szybko i fajnie stadion miejski w Siedlcach, Szczebrzeszynie i Puławach, (że wytypuję tylko najbliższe przykłady) a nie można w Łukowie?
-Rada Sportu jest ciałem doradczym a poszczególni członkowie pełnią swoje funkcje społecznie, za co im serdecznie dziękuję. Mieszkańcy miasta, a zwłaszcza osoby związane ze sportem wchodzą w skład rady. Ostatnie posiedzenie odbyło się jeszcze przed wakacjami. Odnośnie stadionów, których przykłady Pan przytacza to zostały one wybudowane z udziałem środków zewnętrznych, których na dzień dzisiejszy nie ma, Ministerstwo Sportu tez nie ogłosiło w tym roku żadnego programu współfinansującego chociażby budowę sztucznej płyty. Konsultacje społeczne, które prowadzę z różnymi środowiskami wskazują, że pomysł budowy stadionu, który kosztowałby około 20 milionów złotych niekoniecznie zostałby zaakceptowany, gdyż w Łukowie są o wiele pilniejsze potrzeby.

Mówi Pan o kosztach ok. 20 milionów zł, czy oznacza to że była robiona jakaś wycena takowej inwestycji? Czy był czy też jest jakiś projekt? W Łukowie także był temat sprzedania gruntów i wybudowania stadionu poza centrum np. przy obwodnicy. Czy taka opcja była brana pod uwagę? Gdzie przeprowadzał Pan te konsultacje społeczne? Z jakimi środowiskami? Miasto ponad 30-tysięczne i klub 90-letni zasługuje na stadion. Mam wielki żal do wszystkich byłych i obecnych radnych RM Łuków, że przez tyle lat nasz stadion wygląda tak fatalnie i nie udało sie pozyskać żadnych środków na jego modernizacje czy to z UE czy z ministerstwa czy Totalizatora Sportowego.
-Zgadzam się z Panem, że w każdym mieście znajdą się mniej lub bardziej potrzebne inwestycje i znajdą się ludzie, którym będą one odpowiadały lub tez nie. 20 milionów złotych to oczywiście koszt szacunkowy przy założeniu, że nasz stadion byłby mniejszy, niż np. siedlecki. W Internecie można znaleźć dane, które mówią, że pierwszy etap siedleckiego stadionu kosztował 28,6 mln złotych.
Propozycja sprzedaży gruntów obecnego stadionu nie jest również tak atrakcyjna, gdyż połowa z nich została wywłaszczona na cele rekreacji i sportu. Przy zmianie przeznaczenia np. na galerię handlową, jak np. w Siedlcach istnieje możliwość, że poprzedni właściciele zwrócą się o ich zwrot. Z ewidencji gruntów wynika, że chodzi tu mniej więcej o połowę, czyli 1,5 ha z około 3ha.
Konsultacje prowadziłem min. ze społeczna Radą Sportu oraz osobami ściśle ze sportem związanymi i to od wielu lat. Spotkałem sie min. z zarzutem, że piłka nożna w naszym mieście jest za bardzo hołubiona i pochłania większość środków z dotacji miasta na sport, pomimo że inne dyscypliny mogą się pochwalić znacznie większymi sukcesami, niż piłkarze. Na dzień dzisiejszy pomysł budowy nowego stadionu nie wzbudza zachwytu. Sądzę też, że w obecnej sytuacji finansowej miasta i braku programów współfinansujących tego typu obiekty nie spotka sie z aprobatą mieszkańców naszego grodu. Z Pana oceną obecnego stadionu pozwolę sobie nie zgodzić się ale przecież demokracja polega na tym, że Pan i ja mamy prawo do wyrażania różniących sie opinii, poglądów i ocen. Wymienione przez Pana stadiony były współfinansowane przez środki zewnętrzne, a obecnie, jak juz wcześniej wspominałem nie ma takich programów. Ze środków własnych nie ma nawet co marzyć o nowym stadionie. Same hasła, choćby najpiękniejsze i najbardziej chwytliwe stadionu nie wybudują. Tak, czy inaczej rzeczywistość jest taka, że marzenia o nowym stadionie musimy odłożyć na przyszłe lata


Orleta.Lukow.pl: Spośród całego zapisu dyskusji prezentujemy wybrane pytania i odpowiedzi. Niektóre z nich zostały przeredagowane na potrzeby artykułu by całość tekstu była zrozumiana i czytelna, a sens wypowiedzi zachowany.
Całość dyskusji pod adresem: http://civitaslukoviensis.pl/forum/viewtopic/107/page:1

zdaniem czytelnikow serwisu
Najczęćciej czytane newsy
Robert Różański w trójce lubelskich trenerów
7 marca 2012 13:43, autor: Dev
Kolejna zmiana prezesa
31 lipca 2012 21:55, autor: Dev
Na Walnym bez niespodzianek. Relacja
21 czerwca 2011 20:59, autor: Dev
Jacek Jakubowski nowym wiceprezesem
13 listopada 2012 13:52, autor: Dev
Copyright (c) 2009
Design by Sk8ter
PHP by Rafał